• erkan@agritedaviunitesi.com
  • 0 534 859 51 73
  • Uz.Dr.Erkan TEYİN

Gerilim Tipi Baş Ağrısında İlaç Tedavisi

GERİLİM TİPİ BAŞ ARISINDA TEDAVİ PLANLAMASI NASIL YAPILIR ?

 Aylık ağrı sayısı önemli. Ağrı şiddeti de bunda etkisi var. Ancak hastaların bir kısmında sık kullanılan ağrı kesicilerin ters etki yaparak baş ağrısı yapabilecekleri unutulmamalıdır. Gerilim tipi baş ağrısında atak tedavisi ve önleyici tedavi şeklinde planlanır.

ATAK AĞRI TEDAVİSİ NASIL YAPILMALIDIR ?

 Gerilim tipi baş ağrısı olan hastalarının bir çoğu doktora basit ağrı kesiciler ile geçmeyen baş ağrısı şikayeti ile gelir. Daha önce baş ağrısı için ilaç kullanmayan biri iseniz, veya basit baş ağrısı ilaçları baş ağrınızı bazen geçiriyor bazen geçirmiyor ise dahi ilk kullanılacak ilaçlar bunlardır. Bu grup içine içindeki etken maddesi parasetamol, naproksen, diklofenak, ibuprofen vb. kolay ulaşılır ilaçlar girmektedir. Mutlaka doktor tavsiyesi ve muayenesi sonrasında kullanılmalıdır. Adı basit olsa da bu ilaçlar yüzünden gelişebilecek kanama ve karaciğer bozuklukları hayatı tehlikeye atabilir.

KAS GEVŞETİCİ VE SAKİNLEŞTİRİCİ İLAÇLARIN TEDAVİDE YERİ NEDİR ?

 Etkileri kısıtlıdır. Kullanılmalarında sakınca yoktur. Yan etkiler oluşmadığı sürece dönemler halinde kullanmaktayız.

ÖNLEYİCİ TEDAVİ NEDİR NE ZAMAN KULLANILIR ?

 Haftada 2 baş ağrısı olan hastalara önleyici tedavi başlanmalıdır. Önleyici tedavide depresyon ilaçları kullanılmaktadır. Diğer bazı hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlar gerilim tipi baş ağrısında da önleyici tedavisinde kullanılır. Tansiyon yüksekliği veya çarpıntı tedavisinde kullanılan ilaçlardan bir kısmı bu amaç ile kullanılır. Bu tür ilaçların uyku problemleri, unutkanlık, depresyon, karın ağrısı, kilo alımı, kabızlık, tansiyon düşüklüğü yapabilir gibi yan etkileri olabilir. Sara nöbetinde kullanılan bazı ilaçlarda gerilim tipi baş ağrısında faydalıdır. Mide bulantısı kusma sersemlik hali, saç dökülmesi, titreme yapabilir. Çok nadiren karaciğere zarar verebilir