• erkan@agritedaviunitesi.com
  • 0 534 859 51 73
  • Uz.Dr.Erkan TEYİN

Ağrı Tedavisinde Farklı Yöntemler

 

Ağrı tedavisinde kullandığımız kuvvetli ilaçlar nelerdir ?

 Basit ilaçlar dediğimiz ilaçlar aslında çok etkili ilaçlardır. Ancak bazen yetersiz kalırlar. Bunlara daha kuvvetli ilaçlar gerekir. Halkımız bu ilaçlara aslında toplu olarak bir isim vermiştir: Uyuşturucu ilaç veya morfin. Evet doğrudur morfinin türevleri ilaçlardır bunlar. Ancak korkulacak ilaçlar değillerdir. Doktor önerileri ile kullanıldıklarında bağımlılık yapma özelliği yok denecek kadar azdır. Hatta bazıları ağızdan dahi alınmaz bant şeklindedir cilde yapıştırılır.

Peki bunlarda yetersiz olursa ne yapıyoruz ?

 Hastalığın ne olduğu önemli olur. Kanser veya hastanın hayatını çok zorlaştıran bir hastalık ise ağrıyı taşıyan sinirleri çalışmaz hale getiriyoruz. Tabi bunu yaparken hastayı felç yapmıyoruz. Bazı hastalarda ise sinirlerin çevresine kateter dediğimiz bir ince hortum yerleştirip ilacı direk sinirin kendisine veriyoruz.

Yüksek teknolojili iğne uygulamaları nelerdir kimlere uygulanır ?

 Daha sonraki bölümlerde ayrıntılı bahsedeceğiz ancak özetleye çalışayım. Teknolojinin en çok kullanıldığı alanlardan biri ağrı bilimidir. Radyofrekans yöntemi bunlardan biridir. Çeşitli iğneler ile hastaya ağrı yaratan gölgeye en yakın sinire ulaşılır sinirin çalışmasını bozmadan, çalışma düzeni ayarlanır. Zararsız bir yöntemdir. Bilinçli ellerde yan etkisi yoktur.

 Radyofrekans yöntemi zararsız bir yöntem olduğu için basit ağrı kesiciler ile ağrısı geçmeyen yüz, baş, boyun, bel, omuz kalça, sinir ağrılarında kullanılır. Yine kanser ağrılarında kullanılır.

 Diğer yöntem otomatik pompa uygulamalarıdır. Ağrıyan bölgeye giden sinirin omirilikten çıktığı bölgeye kateter dediğimiz ince bir boru yerleştirilir. Bu hortumun ucu cilt altına yerleştirilen otomatik olarak ilaç veren, ilaç deposu olan çok küçük bir pompaya bağlanır. Pompa ilacı otomatik olarak verir. İlacı bittiğinde küçük bir iğne ile girilerek depo yeniden doldurulur.

 Diğer bir yöntem ise omirilik pilidir. Kalp pilleri gibidir. Ağrıyan bölgeye giden sinirin omirilikten çıktığı bölgeye elektrot dediğimiz ince bir tel yerleştirilir. Bu telin ucu cilt altına yerleştirilen otomatik olarak uyarı veren pile bağlanır. Uyarılar ile sinirler vücudun ağrıyı kesmesini sağlayacak maddeler salınmasını sağlar. Diğer yöntemler ile ağrısı kesilemeyen ve ağrısı belli bir bölgede olan hastada uygulanır.

 Omiriliğe yönelik yine fıtıklarda, disk bozukluklarında, omur kemik çökmelerinde teknolojinin kullanıldığı girişimler yapılamaktadır.

Ağrı kliniklerinde başka hangi yöntemler kullanılmaktadır ?

 Eklem içi iğneler diğer tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır. Omuz eklemi, kalça eklemi, el ve ayak eklemlerine iltihap dağıtıcı kayganlaştırıcı ilaçlar direkt olarak uygulanabilmektedir.

Ozon tedavi ağrıda kullanıl maktamıdır ?

 Disk içine, eklem içine, yumuşak doku romatizması olan hastalara damar içine özel teknikler ile ozon verilmekte ve iyi sonuçlar alınmaktadır.

Akupunkturun ağrıda yeri nedir ?

 Ağrı hekimleri akupunktur iğnelerini kullanarak kas uyarı tedavisi yapıyor. Çok iyi yanıtlar alıyoruz. Ancak uyguladığımız yönteme akupunktur demek doğru olmaz. Sadece akupunktur iğnelerini kullanıyoruz. İleride bu konu ile ilgilide ayrı yazımız çıkacaktır.

Ağrı kesmede hedef nedir ?

 Hastaların ağrısını tamamen kesmek, bu başarılamıyorsa dahi mümkün olduğunda hastanın ağrısını azaltmak, normal yaşam koşullarını rahatlıkla yapabilmelerini sağlamaktır. Dünyada bununla ilgili çeşitli çalışmalar yapılmaya devam edilmektedir. Medyadada popüler olan kök hücre nakil tedavilerinde dahil ağrı biliminin gelişmeye devam ettiğini bildirmek isterim. Ancak ağrı tedavileri dahil olmak üzere tıpta yüzde yüz başarı diye bir kavram yoktur. Aynı hastalığa sahip üç kişiye uygulanan bir tedavi yöntemi birinin ağrısı tamamen geçirirken, ikinci hastanı ağrısını azaltıp, üçüncü hastanın ağrısını hiç geçirmeyebilir.