• erkan@agritedaviunitesi.com
  • 0 534 859 51 73
  • Uz.Dr.Erkan TEYİN

Omur Eklemleri Ağrıları ve Tedavisi

Omur eklemleri de şiddetli ağrı yapar

 Omur kemikleri arasında omurilik kanalını arkadan kapatan zincir gibi omurları birbirine tutturan eklem vardır. Zaman içinde bu eklemde dengesiz yüklenmeye bağlı bozulmalar olur, yıpranır. Bu eklemlerde genellikle boyun bel bölgesinde şiddetli ağrılara sebep olur. Özellikle boyun belinde eğrilikler olan hastalarda sık görülür.

OMUR KEMİKLERİ ARASINDA OMURİLİK KANALINI ARKADAN KAPATAN ZİNCİR GİBİ OMURLARI BİRBİRİNE TUTTURAN EKLEMLERİN AĞRI TEDAVİSİNDE NELER YAPILABİLİR ?

 Bu ağrı omur eğriliklerinde ve yaşa bağlı eklemler bozulduğunda daha fazla olur. Muayene bize tanısı konusunda ip ucu verir. Yine röntgen filmi, MR (emar), tomogrofi tanıya ipucu verir ancak tanı koydurtmaz. Tanı bu ekleme giden sinirin uyuşturulması ile konur. Röntgen altında iğne ile sinirin geçtiği yere ulaşılır uyuşturacak ilaç verilir. Sinir uyuşturulduktan sonra ağrı ortadan kalkarsa tanı konur.

 Tedavisinde yine röntgen altında iğne aynı sinir bulunur ve çalışması durdurulur. Bu sinirin çalışmasının durdurulması önemli sorun yaratmaz.