• erkan@agritedaviunitesi.com
  • 0 534 859 51 73
  • Uz.Dr.Erkan TEYİN

Morfin ve Ağrı Bantları

MORFİNDEN KORKMAK GEREKİR Mİ, MORFİN BAĞIMLILIK YAPAR MI VEYA ÖLDÜRÜR MÜ ?

 Morfin ve morfinden türemiş ilaçlardan korkmaya gerek yoktur.Deneyimli doktorunuzun verdiği,kullanılmasını önerdiği gibi kullanıldığı sürece ne bağımlılık yapar ne de hastaya zarar verir.Unutmamalı ki hastanın ağrı çekmesi ve hayat kalitesinin bozulması hastaya morfinden daha fazla zarar verir.

MORFİN VE MORFİN TÜREVİ İLAÇLAR NELERDİR ?

 Morfin bu grubun ilk ilacıdır.Ağızdan,damardan veya sinirlere doğrudan verilebilir. Etkisinin uzun olması tercih sebebidir.Morfinden türemiş veya morfin gibi etki eden bir çok ilaç vardır.Ancak ağızdan alınabilen ilaçlardan sadece ikisi Türkiye’de mevcuttur.

AĞRI BANTLARI KANSERDE NASIL KULLANILIR ?

 Morfin gibi etki eden diğer bir ilaç da bantlardır.Bu bantlarda morfin türevi(fentanyl) ilaç emdirilmiştir.Bu bandın etkisi yapıştırıldıktan 12-24 saatte başlar,üç gün etki eder.Üç gün dolduğunda bant çıkarılır,başka bir bölgeye yenisi yapıştırılır.Ağrı bantları basit ağrı kesiciler ve morfinden düşük etkili morfin benzeri ilaçlar etkisiz kaldığında başlanır.Bant yumuşak,ince derili bölgeye(göğüs yan tarafı,kolun iç kısmı,omuz,karın gibi)yapıştırılır.Yapıştırılacak yerd3e kıllar varsa tıraş edilmez ancak köklerinden makasla kesilir.Tıraş etme cildi zedelediğinden aniden fazla emilmesine ve yan etkilerinin ortaya çıkmasına sebep olur.Bu bandı ağrı olan yerin üstüne yapıştırılması etkisini artırmaz.Ciltten emilen ilaç sinirlere ulaşır ve etkisini sinirler üzerinden yapar.

MORFİN VE MORFİN TÜREVİ İLAÇLARIN İSTENMEYEN ETKİLERİ NELERDİR ?

 Kabızlık,çok sık karşılaşılan istenmeyen etkidir.Ancak bu kabızlık giderici ilaçlar kullanılması ve yaşam alışkanlıklarının düzeltilmesiyle ortadan kaldırılır. Bulantı ve kusma diğer bir yan etkidir.Özellikle hastanın kanser tedavisi için aldığı diğer ilaçlarla beraber kullanılması ile ortaya çıkar.Bulantı kesici ilaçların kullanılması,ilaç miktarlarının ayarlanması,ilacın kullanım şeklinin değiştirilmesi azaltabilir. Uyku ve sersemlik hissi,zaman zaman faydalı,zaman zaman istenmeyen bir etki olarak karşımıza çıkar,ilaç kullanıldıkça bu etki azalır.Beraber kullanıldığı kaşıntı ilaçları,depresyon ilaçları uyku ve sersemlik hissini artırır.İlaçların yeniden düzenlenmesiyle sorun ortadan kalkar.Morfin ve türevini kullanan hastalarda derin uyku ve sersemlik olmadan solunum yetmezliği olmaz.Hastanın derin uykuya meyli arttığında ilaç kesilmeli ve doktora başvurulmalıdır.Hasta uyandırılmaya çalışıldığında uyanmaması derin uykuyu gösterir. Kaşıntı, damara veya omuriliğe morfin verildiğinde sıklıkla görülebilir. Bu istenmeyen etki genellikle üç-beş gün içerisinde ortadan kalkar. Bu alışma dönemi boyunca kaşıntı çeşitli ilaçlarla kontrol altına alınır. İdrar yapmada zorluk,hayal görmeler,kaslarda kasılmalar,adet düzensizlikleri,cinsel isteksizlik,iştah kaybı diğer nadir istenmeyen etkilerdir.

AĞRILAR GEÇİNCE MORFİN BIRAKILMALI MI ?

 Ağrı tedavisinde başarı sağlandığı en düşük doz seviyesinde ilaç sürekli kullanılmaya devam edilmelidir aksi halde ağrı başladığında yeniden ağrıyı kesmek için daha çok ilaç kullanmak gerekecektir.morfin ve türevi ilaçların bırakılmasına doktor karar vermelidir.Bu ilaçlar vücuda belli bir etki yaptıklarından birdenbire bırakılmamalıdır.İlaç miktarı azaltılarak yavaş yavaş bırakılmalıdır,yoksa çok şiddetli istenmeyen etkiler ortaya çıkabilir.Unutulmamalı ki kurallarına göre kullanıldıklarında mucizevi ilaçlardır.