• erkan@agritedaviunitesi.com
  • 0 534 859 51 73
  • Uz.Dr.Erkan TEYİN

Makat Bölgesi Ağrısı

Makat bölgesinde ağrıya sebep olan en sık hastalık nedir ?

Basur ve çatlaklar en sık rastlanılan ağrı sebepleridir. Basurun ve çatlağın ilaçla tedavisi mümkündür. Ancak ilaçla tedavi ile geçmiyor ise ameliyat ile tedavi edilir. Ameliyat olacak bölge uyuşturularak anestezi vermeden ameliyat edilebilir.

Basur ve çatlak yok ancak ağrı var sebep nedir ?

Bu tür hastalarda hastalığın ayrımını mutlak yapmak lazımdır. Hastanın altta yatan makat ve cinsel organlardaki iltihap kanser gibi hastalıkların olmağını göstermek gerekir. Bunun için hastanın iyi bir muayenesi ve gerekirse rektoskopi değdiğimiz hortum ile muayenesi yapılmalıdır. Kanser veya iltihap tespit edilirse hastanın tedavisi yapılması ile ağrı azalacaktır.

Tüm muayeneler yapıldı sebep bulunamıyor ne yapmalıyız ?

 Bu sık karşılaşılan bir durumdur. Ağrı kliniklerine başvuran hastaların çoğu bu tür hastalardır. Genellikle bir çok doktora başvurmuşlardır. Bu durumda kas kökenli, sinir kökenli sebebi tam tespit edilememiş hastalıklardan şüpheleniriz. Bu hastalıklara yönelik ilaç tedavileri, sebep olan kaslara yönelik gevşetme tedavileri ile ağrı giderilmeye çalışılır.

Hangi şikayet ile hastalar baş vuruyor ?

Bazı hastalarda sürekli olan makat ağrısı vardır. Ağrılar oturma ile artar. Bazı hastalarda ise ani kısa süren şiddetli ağrıları olur. Bazı hastalar büyük abdesti yaparken ağrı duyarken, kramp tarzı olan ağrılarda hastalar parmak ile makatlarına bastırdıklarında ağrıları azalır.

İlaç tedavileri nelerdir ?

Basit ağrı kesiciler, depresyon ilaçları, sinirlerin çalışmasını düzenleyen bazı ilaçlar kullanılır. Bu tedaviden fayda görülmez ise doğrudan ağrı bölgesine yönelik iğneler kullanarak sinirlerin ve kasların çalışma düzenleri yeniden sağlanmaya çalışılır.

İğne ile yapılan tedaviler nelerdir kimler uygular ?

İğneler ile tedavileri genellikle ALGOLOJİ (Ağrı) doktorları tarafından uygulanır. Bölgesel uyuşturucular ile kaslar gevşetilmeye çalışılır. Fayda görmez ise yüksek teknolojili radyofrekans cihazlarları ve iğneleri kullanılır.