• erkan@agritedaviunitesi.com
  • 0 534 859 51 73
  • Uz.Dr.Erkan TEYİN

Migreni Alevlendiren Maddeler ve Yiyecekler

NE GİBİ ÖNLEMLER ALABİLİRİZ ?

 Baş ağrısını tetikleyen yiyecekleri tespit edip uzak durabiliriz. Yemek alışkanlığımızı düzen içine sokmaya çalışma günümüz yaşantısında zor olsa da denenmelidir. Sigaralı içmekten ve sigara dumanının bulunduğu yerlerden uzak durmak, petrol ürünleri ile mümkün olduğunca az temas etmek, parfüm kullanırken tetikleyen kokulardan uzak durmak önlemler arasındadır. Bununla beraber sigarayı bırakırken de gerek nikotin yoksunluğuna bağlı, gerek sıkıntıya bağlı baş ağrıları ve migren atakları ile karşılaşacağımızı bildirmek isterim. Sigarayı bırakmaya çalışan migren veya diğer baş ağrılı hastalarda doktor desteği gerektirebilecek kadar şiddetli ağrı olabilir. Bilgisayar kullanırken veya televizyon izlerken parlaklığın azaltılması, güneş gözlüğü kullanılması, parlak ışıklara doğrudan bakılmaması baş ağrısını azaltabilir.

HANGİ YİYECEK VE İÇECEKLER BAŞ AĞRISINI TETİKLER ?

Avokado : özellikle olgunları baş ağrısını tetikler. Eskiden ulaşılması daha zor olan bu meyveye artık yaş pastalarda dahi raslamaktayız. İncir Muz : büyük miktarlarda yenirse baş ağrısı oluşturabilir. Bira : alkolsüzde olsa baş ağrısına sebep olabilir. Mayalanmış tüm peynirler : risk teşkil eder. Mayalanmamış köy peynirleri kullanılabilir. Süt ürünleri mayalanmış halde çeşitli gıdaların içinde ulunabilir. Balık : Taze balık risk teşkil etmez ancak tütsülenmiş ve kurutulmuş balıklar baş ağrısını tetikleyebilir. Et : Taze karaciğerinde ve ette riski azdır. Bekletilmiş ürünler tetikleyebilir. Mama : Protein içeren özel mamalarda baş ağrısını tetikleyebilir. Salam sosis sucuk : baş ağrısını tetikleyebilir. Et su tabletleri, , mayalı tüm içecekler baş ağrısını tetikleme olasılığı vardır. Alkollü içecekler: Şarap genelde güvenli olsada özellikle kırmızı şarap risk teşkil eder. Likör viski gibi alkollü içeceklerde baş ağrısını açısından riskli gruptandır. Kahve çukulata, bakla tetikleme riski olan yiyeceklerdir. Soya sosu, bakla : kaçınılması gereken gıdalardandır.

DOĞUM KONTROL HAPLARI MİGRENİ TETİKLER Mİ ?

 Doğum kontrol haplarının bir kısmı baş ağrısını tetikler. İlacın başka bir ilaçla değiştirilmesi veya başka bir yöntemle korunma sağlanması gerekebilir. Doğum kontrol ilaçları dışındaki diğer ilaçlarda baş ağrısını tetikleyebilir. Bu sebepten eğer yeni kullanmaya başladığınız bir ilaç baş ağrınızı artırıyor ise mutlaka doktorunuza danışın.