• erkan@agritedaviunitesi.com
  • 0 534 859 51 73
  • Uz.Dr.Erkan TEYİN

Kanserde Ağrı Neden Olur ?

KANSER HASTALARINDA AĞRI NASIL OLUŞUR ?

 Tümör yapısı çevresindeki kan damarları ve lenf damarları tümör nedeniyle tıkanabilir,bu bölgeye yeterli kan gitmemesi sonucu ağrı oluşabilir.Karın içi kanserlerde veya karına yayılan kanserlerde bağırsak tıkanıklığı yaparak ağrı yapabilir.Karaciğer gibi dışı zarla kaplı organların büyümesi zarın gerilmesine bağlı olarak karın ağrısı olabilir.Sinirlere bası yapan tümörler şiddetli ağrı yapar.Kemikten çıkan tümörler de Ağrıya sebebiyet vereceği gibi diğer organlardan çıkan tümörlerin de en çok yayıldığı yerlerden biri de kemiktir.Beyin tümörleri veya beyine yayılan tümörler baş ağrısı yapar.

KANSER TEDAVİSİ SIRASINDA TEDAVİYE BAĞLI AĞRI OLUŞUR MU ?

 Kemoterapi (ilaçla kanser tedavisi) ve radyoterapi(radyasyon tedavisi) ,kanser dokulara zarar verirken bir kısım normal dokulara da zarar verir. Bu da tedaviye bağlı ağrıları ortaya çıkarır. Ayrıca ameliyata bağlı olarak da ağrılar oluşabilir.

AMELİYATA BAĞLI AĞRILAR NELERDİR, NASIL OLUŞUR ?

 Ameliyat olan kanser hastalarının ameliyat sonrası erken dönemde ameliyatın verdiği acıya bağlı ağrısı olur. Bunun şiddeti hastanın ağrıya dayanma gücüne ve verilen ağrı tedavisine göre değişir. Genellikle iyi bir ameliyat sonrası ağrı tedavisi ile ağrı kontrol altına alınır. Ameliyat sonrası gelişen diğer ağrı tipi ise müzmin(kronik) ağrıdır. Buradaki ağrı,çıkarılan organın yerinde algılanmasıyla oluşan ve bizim fantom ağrısı dediğimiz ağrı şeklinde olabilir.Buna örnek olarak kanser sebebi ile bir bacağı veya memesi ameliyat ile vücudundan uzaklaştırılan hasta sanki bu organı yerinde duruyor da ağrı yapıyor gibi hisseder.

 Ameliyat sırasında oluşabilecek sinir kesilmeleri,ameliyat sırasında hastaya verilen pozisyona bağlı eklem ve kas ağrıları,ani ve müzmin ağrı oluşturabilir.

KEMOTERAPİ(KANSER İLAÇLARI İLE TEDAVİ) NASIL AĞRI OLUŞTURUR ?

 Kemoterapi ilaçları verildiği dönemde ağrı oluşturabildiği gibi müzmin ağrılara da sebep olabilir.Ani ağrılar genellikle kas ağrıları,karın ağrısı,baş ağrısı gibi ağrılardır.Bu ilaçlar sinirler üzerine doğrudan zararlı etki oluşturabilir.Ayak ve ellerde yanıcı karakterde ağrılar,karıncalanmalar,uyuşmalar kas ağrıları oluşturabilir.omurilik içine verilen ilaçlar ile baş ağrısı,uyuşukluk,bulantı,kusma ve bacaklarda ağrı olabilir.Eklemler ve kemiklerde beslenme bozukluğu yaratan ilaçlar da ağrı oluştururlar.Kemoterapi sırasında kullanılan kortizon(steroid ilaçlar) ani kesilirse kas ve eklem ağrısı oluşturur.Bu ilaçlar hastaların uzun süre vücudun savunma sistemini zayıflattığı için zona ağrıları ortaya çıkabilir.

RADTOTERAPİ(RADYASYON TEDAVİSİ) NASIL AĞRI OLUŞTURUR ?

 Radyasyon tedavisi baş ağrıları kemiklerde yaptığı değişikliklere bağlı ağrılar,bağırsağa verdiği zararlar,sinirler,kan damarları,kaslar üzerine yaptığı zararlı etkiler yüzünden ağrı oluşturur.Radyasyon tedavisi sonrası başlayan ağrının kansere mi yoksa radyasyon tedavisinin sonucu olarak mı ortaya çıktığının ayırt edilmesi gerekir.

KANSERLİ HASTALARDA KANSER DIŞI AĞRILAR OLUR MU ?

 Kanser tanısı konmuş bir hastanın en ufak ağrısı maalesef kansere yorumlanmaktadır.Oysa bu hastalarda da diğer insanlar gibi başka sebeplerle ağrı oluşabilir.Bu hastalarda, hareketsizliğe ve beslenme bozukluğuna bağlı kan damarlarında tıkanmalar,yaşa bağlı olarak eklemlerde oluşan değişikliklere bağlı ağrılar ve kaslarda yanlış kullanmaya bağlı ağrılarla sık karşılaşılır.