• erkan@agritedaviunitesi.com
  • 0 534 859 51 73
  • Uz.Dr.Erkan TEYİN

Gerilim Tipi Baş Ağrısı

Gerilim tipi baş ağrısı nedir ?

 En sık görülen baş ağrısı tiplerinden biridir. Baş ağrısı şikayeti ile baş vuran hastaların çoğu bu ağrı tipine sahiptir. Migren hastaları da dahil olmak üzere diğer baş ağrısı şikayeti olan hastalarda da sıklıkla beraber bulunur. Hafif ve orta basınç veya sıkma şeklinde künt bir ağrıdır. Gerilim tipi baş ağrısı migrendeki ağrıya zıt olarak hastanın çalışmasını engelleyecek kadar şiddetli değildir. Hastalar saç bandı şeklinde yayılan bir ağrı tarifler. Başın iki tarafını da tutar. Başın ön kısmında ve yan kısmında sık yerleşir. Daha az olarak da ensede yerleşir.

Ne gibi şikayetler yaratır ?

 Hastalar baş ağrısının yanı sıra ışıktan veya sesten rahatsız olurlar. Nadiren bulantı yaratsa da kusma olmaz. Günlük normal hareketler (yürüme merdiven çıkma) ağrının ortaya çıkmasına veya kötüleşmesine nede olmaz.

Gerilim tipi baş ağrısına neden olabilecek olaylar nelerdir ?

 Bu ağrı genellikle 20 yaş civarında başlar. Ancak hastalar incelendiğinde 100 hastanın 15 tanesinde 10 yaşından öncede benzer şikayetler olduğunu görüyoruz. Stres ağız ve çene hastalıkları, sinirlilik, depresyon, endişe ve heyecan, kas zorlanmaları, aşırı çalışma, uykusuzluk ağrıların ortaya çıkmasına sebep olabilir. Kadınlarda adet döneminde kötüleşebilir.

Uyku bozukluğu ile ilişkisi nedir ?

 Gerilim baş ağrısı olan hastalarda derin uyku azalmış yüzeysel uyku artmıştır.

Sebebi nedir ?

 Kötü kullanılan baş ve boyun bölgesi kaslarının ağrılı uyarı yaratması sonucu veya stres gibi uyarılar sonucunda beyinde oluşan kimyasal değişikler sonucu kasların sürekli kasılı durması ile oluştuğu düşünülmektedir.

Hastada görülme sıklığı nedir ?

 Bu ağrının tiplendirmesi hastada görülme sıklığına göre yapılmıştır. Hastaların bir kısmında tekrarlayıcı tarzda olup ara dönemlerde hastanın şikayeti olmaz. Ayda 15 günden az baş ağrısı yaşarlar. Bu sayının üzerindeki baş ağrısına ise süreğen baş ağrısı denir.

Hayatı tehlikeye sokacak bir sorun yaratır mı ?

 Hayır yaratmaz ancak hayat kalitesini bozar. Doktorunuza kontrol olduktan sonra ağrının tipi değişmediği sürece telaş etmeye gerek yoktur.

Tedavinde neler yapılmaktadır ?

 Bu rahatsızlıkta ilaç tedavisinin yanı sıra akupunktur, botoks, gevşetme eksersizleri, stres ile baş etmeyi öğrenme yöntemleri kullanılamaktadır.