• erkan@agritedaviunitesi.com
  • 0 534 859 51 73
  • Uz.Dr.Erkan TEYİN

Boyun Bel Ağrısı ve Fıtığı

BOYUN VE BEL AĞRILARINA SEBEP OLAN YAPILAR NELERDİR ?

 Halkımız arasında boyun ve bel ağrısına sebep olan iki sebep olduğu gibi bir yanlış bilgi vardır. Boynumuz ve Belimiz ağrıdığı zaman boyun-bel fıtığı yada boyun-bel kayması olduğumuzu sanır doktor doktor dolaşır filimler çektiririz. Oysa boyun-bel bölgesinde kaslar, omur kemikleri arasındaki yastıkçıklar (diskler), omurları birbirlerine bağlayan bağlar, omurları birbirine arkadan birleştiren eklemler (faset eklemler), omurlardan çıkan sinirler ağrıya sebep olabileceği gibi, kalça eklemi, leğen kemiği eklemi, göğüs ve karın içindeki organlardaki sorunlar boyun-bel ağrısına sebep olabilir.

BOYUN-BEL AĞRILARININ SEBEBİNE YÖNELİK BİR SIRALAMA YAPARSAK İLK SIRAYI HANGİ HASTALIK ALMAKTADIR ?

 Kas kökenli bel ağrısı ilk sırayı alır. Hastalar daha çok 20 ile 55 yaşları arasında boyun-bel ve kalçada duyulan omuz veya uyluğun üst kısımlarına yayılabilen ağrılardan şikayetci olur. Kola bacağa yayılmazlar. Genellikle tedavi gerekmeden geçerler yada basit ağrı kesicilerden fayda görürler.

KAS KÖKENLİ BOYUN BEL AĞRISI TÜM AĞRILARA EŞLİK EDER

 Kas kökenli ağrı anlattığımız tüm ağrı oluşturan hastalıklara eşlik eder. Anlattığımız diğer tedavilerin yanı sıra, kasılma ile oluşan ağrıda gerek fizik tedavi yöntemleri ile gerekse derin kas uyarılma tedavisi (akupunktur iğneleri ile yapılır) bu ağrılar azaltılabilir.