• erkan@agritedaviunitesi.com
  • 0 534 859 51 73
  • Uz.Dr.Erkan TEYİN

Migren Tedavisi ve Kullanılan İlaçlar

MİGREN TEDAVİSİNDE HANGİ İLAÇLAR KULLANILMAKTADIR ?

 Migren hastalarının tamamına yakını baş ağrısı için ilaç kullanmaktadır. Bu ilaçlar baş ağrısı atağını kesici ilaçlar ve baş ağrısı ataklarını başlamadan önleyici ilaçlar diye ikiye ayırabiliriz. Hastaların bir kısmı doktora hiç gitmemiş veya kontrole gitmemiş, kendilerinin tercih ettiği ilaçları kullanır. Bu tür hastalarda aynı türden bir ilacı gereksiz fazla kullanmaya bağlı baş ağrısı atakları olur. Tedavi daha da zorlaşır. Doktor kontrolünde olan hastalar genellikle etkili şekilde tedavi eden migrene özgü ilaçlar da kullanılarak tedavi edilir. Baş ağrısı atakları etkin bir şekilde kaybolur. Baş ağrısı atağı sık olan hastalarda ise baş ağrısı önleyici ilaçlar tedaviye eklenir.

BASİT AĞRI KESİCİLER MİGRENDE NE KADAR ETKİLİDİR ?

 Migren hastalarının bir çoğu doktora basit ağrı kesiciler ile geçmeyen baş ağrısı şikayeti ile gelir. Ancak daha önce baş ağrısı için ilaç kullanmayan biri iseniz, veya basit baş ağrısı ilaçları baş ağrınızı bazen geçiriyor bazen geçirmiyor ise dahi ilk kullanılacak ilaçlar bunlardır. Bu grup içine içindeki etken maddesi parasetamol, naproksen, diklofenak, ibuprofen vb. kolay ulaşılır ilaçlar girmektedir. Orta ve şiddetli migren atağı geçiren 100 hastanın 40-50 sinde 2 saat içinde baş ağrısını ortadan kaldırmaktadır. Mutlaka doktor tavsiyesi ve muayenesi sonrasında kullanılmalıdır. Adı basit olsa da bu ilaçlar yüzünden gelişebilecek kanama ve karaciğer bozuklukları hayatı tehlikeye atabilir.

İLAÇLARI NE ZAMAN ALIN MALIDIR ?

 Baş ağrısını önceden tahmin eden hastalar ve AURA lı (başlamadan belirti veren migrenli) hastalar basit baş ağrısı ilaçlarını hemen alması gerekmektedir. Diğer hastalarda baş ağrısı başladığında hemen atak tedavisi için ağrı kesicilerini almaları gerekir.

MİDE BULANTISI İLAÇLARI NEZAMAN ALIN MALIDIR ?

 Migren hastalarında ağrı atağı başladığında mide bağırsak hareketliliği de yavaşlar. Bu yavaşlama ile baş ağrısı tedavisi için ağızdan alınan ilaçların emilme süreleri uzar, ilaçlar zor emilir. Bu yüzden metoklorpramid veya domperidol etken maddeli bağırsak hareketlerini düzenleyen ve bulantı-kusmayı engelliyen ilaçlar baş ağrısı ilaçları ile beraber hemen alınmalıdır. Mide bulantısı ve kusma olmasa dahi mutlaka alınmalıdır.

MİGRENE ÖZGÜ İLAÇLAR NELERDİR ?

 Bu ilaçlar sırf migren tedavisi için üretilmiş ilaçlardır. Beyindeki kimyasalları taklit ederek çalışır. Triptan dediğimiz bu ilaç grubu, kan damarların şişmesini ve sinirlerdeki iltihaplanmayı düşürerek etki gösterir. Sinir sistemindeki ağrı durduran merkezlerinde çalışmasını sağlar. Tablet şeklinde yutulanları, burundan verilenleri, cilt altına enjekte edilenleri mevcuttur.

MİGRENE ÖZGÜ İLAÇLAR NE ZAMAN KULLANILIR ?

 Bu ilaçların tamamı baş ağrısı atağı varken kullanılır. Baş ağrısı yokken kullanılması baş ağrısının başlamasını engellemez. Baş ağrısı başlayacağı anlaşıldığında veya daha baş ağrısı hafifken bu ilaçların kullanılması etkiyi artırır. Baş ağrısı iki saat içinde geçmez ise doktorunuzun da tavsiyesi ile tekrarlanabilir.

MİGRENE ÖZGÜ İLAÇLAR GÜVEN LİMİDİR ?

 Bir çok migren hastası bu ilaçlarla normal yaşantısını sürdürebilir duruma gelmişlerdir. Baş ağrısı dışında migrene bağlı bulantı, kusma, ışık ve ses rahatsızlıklarını da dindirir. Kusursuz değillerdir. Kalp hastaları için risk teşkil edebilir. Göğüs boyun gibi bölgelerde kasılma hissi, uyku hali sersemlik, yorgunluk gibi yan etkiler oluşturabilir.

MİGERNE ÖZGÜ BAŞKA İLAÇLAR VAR MIDIR ?

 Tiriptan dediğimiz ilaçlar çıkmadan önce ergotamin dediğimiz ilaçlar kullanılmasına rağmen zamanımızda özel durumlar hariç bu ilacın kullanımı kalkmıştır. Bu ilaçların etkisi kısa sürdüğü gibi yan etkileri de fazladır.

MİGREN ATAĞI TEDAVİSİNDE BAŞARILIYIZ DEMEK İÇİN NE OLMALIDIR, TEDAVİDEKİ AMAÇ NEDİR ?

 Atak başladıktan sonraki 2 saat içinde baş ağrısını kontrol altına alınabilirse başarılıyız demektir.