• erkan@agritedaviunitesi.com
  • 0 534 859 51 73
  • Uz.Dr.Erkan TEYİN

Akupunktur Nedir ?

Akupunktur nedir ? İğne ile derin kas uyarılması nedir ?

 Geleneksel Çin tıbbı içinde bir bölüm olan akupunktur son yıllarda ülkemizde de yayılmıştır. Eski felsefi kavramların birçoğu modern fiziksel ve kimyasal yöntemler ile açıklansa da akupunktur ile ilgili çelişkiler hala devam etmektedir. Akupunktur da daha önceden belirlenmiş noktalara iğne batırılması ile uygulanan bir yöntemdir. Eline batırılan bir iğne ile baş ağrısını tedavi edilmesi gibi bir örnek verebilirim. Rahatsızlığın veya ağrının bulunduğu yer ile iğnenin batırıldığı yer genellikle farklıdır. Hasta kişi ağrısı veya başka bir rahatsızlığı için (sigara, şişmanlık gibi) akupunktur yaptırıyorsa ve bundan faydalandığını görüyorsa bir sakıncası yoktur.

 Derin kas uyarılması tedavisi ise yine akupunktur gibi iğneler ile yapılır. Bu akupunktur iğnesi ile yapılabileceği gibi (biz buna kuru iğne deriz), ince uçlu enjektör ile serum ve veya çeşitli ilaçlar kullanılarak yapılır. İğneler ağrıyan bölgedeki kaslara batırılır. İğnenin batırılması ile sinir sistemi uyarılır ve ağrının baskılanması için vücudun kendi sistemleri kullanılmış olur. Çoğunlukla kas kökenli ağrıda kullanılsa da diğer ağrılarda da ek tedavi olarak kullanılır.

Bel boyun ağrısında fayda sağlarlar mı ?

 Bel ağrısının en sık sebebi kas ve bağlardan doğan ağrılardır ve derin kas uyarılması tedavisi ile başarı ile tedavi edilir. Bel fıtığı, bel kayması, kanal daralması, romatizma hastalıklarına bağlı bel ağrısında kas kasılmaları da olur, bu hastalıklarda diğer tedavilere ek olarak uygulamaktayız. Ancak fıtığı geçirmez küçültmez kanalın genişlemesine sebep olmaz.

Kas ağrılarında etkilimidir ?

 Bir zedelenmeye bağlı kas ağrıları veya kas hastalıklarına bağlı ağrılarda etkili değildir. Ancak kramp spazım kasılma ağrılarında etkilidir.

Eklem ağrılarında etkilimidir ?

 Eklem ağrıları sırasında oluşacak kas spazımlarını çözerek ağrıyı azaltır ancak eklemden direkt doğan ağrıları mesela kireçlenme ağrısına etkili değildir.

Yüz ve baş ağrılarına etkilimidir ?

 Gerilim tipi baş ağrısında etkilidir. MİGRENDE atak ağrısı sırasında etkin iken migrenin kalıcı tedavisi yani önleme tedavisinde etkin değildir . migren hastalarında gerilim baş ağrısıda birlikte olabildiğinden gerilimi azaltmasına bağlı fayda sağlaya bilir. Trigenimal nevraljidede etkisi yoktur.