• erkan@agritedaviunitesi.com
  • 0 534 859 51 73
  • Uz.Dr.Erkan TEYİN

Boyun-Bel Ağrısı ve Akupunktur

Akupunktur nedir? İğne ile derin kas uyarılması nedir ?

 Geleneksel Çin tıbbı içinde bir bölüm olan akupunktur son yıllarda ülkemizde de yayılmıştır. Eski felsefi kavramların birçoğu modern fiziksel ve kimyasal yöntemler ile açıklansa da akupunktur ile ilgili çelişkiler hala devam etmektedir. Akupunktur da daha önceden belirlenmiş noktalara iğne batırılması ile uygulanan bir yöntemdir. Eline batırılan bir iğne ile baş ağrısını tedavi edilmesi gibi bir örnek verebilirim. Rahatsızlığın veya ağrının bulunduğu yer ile iğnenin batırıldığı yer genellikle farklıdır.Hasta kişi ağrısı veya başka bir rahatsızlığı için (sigara, şişmanlık gibi) akupunktur yaptırıyorsa ve bundan faydalandığını görüyorsa bir sakıncası yoktur.

 Derin kas uyarılması tedavisi ise yine akupunktur gibi iğneler ile yapılır. Bu akupunktur iğnesi ile yapılabileceği gibi (biz buna kuru iğne deriz), ince uçlu enjektör ile serum ve veya çeşitli ilaçlar kullanılarak yapılır. İğneler ağrıyan bölgedeki kaslara batırılır. İğnenin batırılması ile sinir sistemi uyarılır ve ağrının baskılanması için vücudun kendi sistemleri kullanılmış olur. Çoğunlukla kas kökenli ağrıda kullanılsa da diğer ağrılarda da ek tedavi olarak kullanılır.

Boyun-Bel ağrısında fayda sağlarlar mı ?

 Boyun-Bel ağrısının en sık sebebi kas ve bağlardan doğan ağrılardır ve derin kas uyarılması tedavisi ile başarı ile tedavi edilir. Boyun-Bel fıtığı, bel kayması, kanal daralması, romatizma hastalıklarına bağlı bel ağrısında kas kasılmaları da olur, bu hastalıklarda diğer tedavilere ek olarak uygulamaktayız.