• erkan@agritedaviunitesi.com
  • 0 534 859 51 73
  • Uz.Dr.Erkan TEYİN

Damar Hastalıklarında Damarlar Ağrır mı ?

 

Damar hastalıklarında ağrı tedavisi:

Atar Damarın kısmi ve tam tıkanıklarında dokulara kan dolayısı ile oksijen gidişi azalır. Bu tıkanma pıhtı ilede olabilir damar duvarının kalınlaşması ve yapısının bozulması ilede. Dokulara kan gitmeyince iskemi dediğimiz hücrelerin boğulması ve sonrasındada gangren olur. İSKEMİ BE GANGRENDE ÇOK AĞRI VEREN BİR DURUMDUR.

Tedavisi nedir ?

Tedavi damarın açılmasıdır. Bu genelde kalp damar cerrahlarının anjio dediğimiz ince borularla günübirlik tedavilerle halledile bilir bazen ise gerçekten büyük cerrahiler gerekir bunu muaye ve tetkiklerle anlayabiliriz.

Ağrı klinikleri nasıl tedavi sağlar ?

Kılcal damarlardaki tıkanıklar açılması mümkün değildir . sempatik sistem dediğimiz bir sinir sistemimiz vardır. Bu sinirler damarın genişlemesini ve daralmasını sağlar. Mesela soğukta sıkar damarları güzüştürür. Sıcakta ise gevşetir. Bu sinir sistemini kalıcı uyuştuturuz. Uyuşturma ile his kaybı olmaz. Ancak damarlar genişler ve öyle kalır. Böylece kılcal damarla genişler alternatif kan akımı sağlayarak dokunun boğulmasını ve ağrı yaratmasını engeller.

Toplar damarlar ve varisler ağrı yaratır mı ?

Dokulara giden kan geri dönemeyip damar havuzunda birikirse örneğin varisler gibi, dokularda ödeme sebep olur oda ağrıya sebep olur. İlaçlarla ve fizik tedavi yöntemleri ile bu ağrı azaltılmaya çalışılır.