• erkan@agritedaviunitesi.com
  • 0 534 859 51 73
  • Uz.Dr.Erkan TEYİN

Kendimiz Boyun Bel Ağrımız İçin Neler Yapabiliriz ?

EVDE BASİT BOYUN BEL AĞRILARI İÇİN YAPABİLECEĞİMİZ UYGULAMALAR NELERDİR ?

 Daha önce benzer şikâyetler ile kullandığımız basit ağrı kesiciler kullanıla bilir. İstirahat, eksersiz, soğuk sıcak uygulamaları, ev tipi kas uyarıcı cihazlar (TENS) kullanılabilir. Ancak bir önceki yazımızda belirttiğimiz kırmızı bayrak dediğimiz bulgular varsa acilen doktora başvurulmalıdır.

YATAK İSTİRAHATİ SANILDIĞI GİBİ FAYDALI MIDIR ?

 Yatak istirahatı 3 günden uzun olmamalıdır. Üç günden uzun yatak istirahatı boyun bel ağrısının geçmesini daha da zorlaştırmaktadır. Kemik, kas yapıların zayıflamasına belde sertliğe, fiziksel aktivitenin kaybına, depresyona, ağrıyı daha fazla hissetmeye sebep olur. Yatak istirahatı sırasında dahi germe egzersizlerine devam edilmelidir. İstirahat yatarak geçirilmemelidir. Ancak ağır aktiviteden de uzak durulmalıdır. Günlük aktivitelerimiz, yürüyüşümüz devam etmelidir. Sabit egzersiz bisikletine binme ve yüzmede kesinlikle iyileşmeye faydalı aktivitelerdir. Başlangıçta egzersiz zor ve ağrılı olabilir. Ancak egzersiz yapılmaya başlanmaz ise tedavide o kadar gecikir. Yavaştan başlayan kısa süreli egzersizi zamanla süresini ve zorluğunu artırabiliriz. Başlangıçta 10 dakikalık egzersiz yeterli iken hedef 30 dakikalık kalbimizin dakikada 100 ün üzerinde attığı egzersiz olmalıdır.

BOYUN BEL AĞRISI OLAN KİŞİ GÜNLÜK AKTİVİTELER SIRASINDA NELERE DİKKAT ETMELİDİR ?

 Aslında çok basit uygulamalar ile rahatlama sağlanır. Uzun süre ayakta durma veya oturma şikâyetleri artırır. Yine aynı pozisyonda 20-30 dakika durmada şikayetleri artırır. En az 30 dakikada bir pozisyon değiştirilmeli, küçük yerimizde yapabileceğimiz eksersizler ile kaslarımız kullanılmalıdır. Kıyafetlerimiz rahat olmalıdır (yüksek topuklu ayakkabı ve sıkı kıyafetlerden kaçınılmalıdır). Oturulan koltuğun bel desteği olmalı, çalışma yüksekliğimiz rahat pozisyonda olmalıdır. Uzun süre ayakta durmak zorunda kalıyorsak, sıra ile bir bacağımızın üstüne ağırlık vererek diğeri dinlendirilmelidir. Yerden ağırlık kaldırırken ağırlığı ne olursa olsun ikiye bükülerek değil, dizlerimiz üzerine çökerek kaldırılmalıdır. Yüksekten bir eşya alırken uzanarak değil yükseklik sağlayacak bir basamak kullanarak alınmalıdır. Sağ sola dönerken bacaklarımızı kullanarak dönmeli belimizi çevirmemeliyiz. Çalışma masalarının altına ayağımızın doğal açısını koruyacak desteklerde yardımcı olur (eski memurlar bilir masa altlarında tahtadan takozlar vardı.)

SOĞUK SICAK UYGULAMASI NASIL YAPILMALIDIR ?

 Bel ağrısı başladıktan sonraki ilk 48 saat içinde soğuk uygulamak ağrıyı azaltmada daha etkili olabilir. Ancak bu süre 5- 10 dakikayı geçmemelidir. Her saat başı uygulanabilir. Ağrı başlayalı 48 saat olmasına rağmen hala geçmedi ise artık soğuk yerine sıcak uygulama daha uygun olur. Soğuk veya sıcağı doğrudan cilde değdirmeyip araya bir ince bez konulması daha sağlıklı olur. Şeker hastaları ve damarsal yapılarında bozukluk bulunan hastalar soğuk sıcak uygulamalarında daha dikkatli olmalıdır. Bu hastalarda kan dolaşımı bozuk olabileceğinden yanıklara ve dolaşım bozukluklarına sebep olabilir. İltihabi romatizmalı hastalarda sıcaktan zarar görebilir. Kanser hastalarına da kanserin yayılımını hızlandırabileceği için özellikle geniş bir vücut bölgesini kapsayan sıcak uygulama uygun değildir.