• erkan@agritedaviunitesi.com
  • 0 534 859 51 73
  • Uz.Dr.Erkan TEYİN

Laser Tedavisi Ağrı Tedavisinde Kullanılıyor mu ?

Laserin ağrı tedavisinde kullanımı

Laser ilk olarak laser akupunktur olark ağrı tedavisinde kullanılmaya başlanmıştır . akukunktur iğnelerinin yerine laser propları ile cilt altına kadar ilerleyen laşe atışları ile iğnesiz akupunktur olarak bilinen tedavide kullanılmıştır. Kas ve bağ dokusu ağrı tedavilerinde akupunktur kadar etkili olarak kullanılmıştır. Derinlik sınırı olduğundan yüzeyel kaslara etkili olabilecek bir şekilde kullanılır.

Bel boyun fıtıklarında laser kullanımı etkili midir ?

Etkili şekilde kullanılmaktadır. 2 şekilde uygulanır.

Birinci yöntem özel bir iğne ile röntgen altında fıtığın arkasına ulaşılmakta ve laserle fıtığın arkasında yanık dokusun yaratılmaktadır. Bilindiği gibi yanık dokusu büzüşerek iyileşir. Bunu ben hastalarıma köfte örneği ile anlatmaktayım. Köfteyi ateşe koyduğumuzda nasıl küçülüyorsa yanıklı dokuda öyle küçülüyor. Ve önünde olan fıtık dokusunu geri çekiyor. Her hastada fayda sağlamaz fıtığın boyutu ve arkasındaki dokunun sağlamlığı tedavinin başarısını etkiler. Fıtığın ana dokuya sıkı bağlı olması çekilebilecek kadar küçük olması ve ana dokudan kopuk olmaması gerekir.

İkinci yöntem ise yine röntgen altında kuyruk sokumundan endoskopik (kamera ile) girilerek sinir dokusu ile fıtık dokusu arasına ilerlenir fıtık dokusuna ulaşıldığında laserle yanık yapılarak fıtık küçültülmeye çalışılır. İlk yöntemdeki koşullar bu yöntem için geçerlidir.

Lazer Teknolojisi Ağrı Tedavisi Disk ve Fıtık Dokusu Lazer Teknolojisi Ağrı Tedavisi Fibra Lazer