• erkan@agritedaviunitesi.com
  • 0 534 859 51 73
  • Uz.Dr.Erkan TEYİN

Ne Zaman Doktora Başvurmalı ?

HER BOYUN BEL AĞRISI TEDAVİ EDİLMELİ MİDİR ?

 Boyun Bel ağrıları ani başlangıçlı, uzamış ve müzmin boyun bel ağrıları olmak üzere 3 ayırabiliriz. Ani boyun bel ağrıları demek başlamasından itibaren 4 hafta içinde geçen boyun bel ağrılarıdır. Bu hastaların % 60 ının boyun bel ağrıları bir ay içinde geçer. Ancak bir ani boyun bel ağrısı geçirenlerin en az % 45 inde boyun bel ağrısı tekrarlar. Uzamış bel ağrısı durumu da boyun bel ağrısı şikayetinin 4 ila 12 hafta arasında sürmesi olarak tariflenir. Bu gruptaki hastaların % 90 nının şikayetleri 3 ay içinde geçer. Müzmin boyun bel ağrısı ise 12 haftadan uzun süren boyun bel ağrıları için kullanılır ve hastaların şikayetleri azalıp artmakla birlikte süreklidir. Bu üç gruba ayırdığımız hastaların hepsi doktora başvurmalıdır. Yapılan muayene onucuna göre tedavi planlanmalıdır. Ani ve uzamış boyun bel ağrılı hastaların tedavisi basit yöntemler ile başarı ile yapılmaktadır. Ancak müzmin boyun bel ağrısı tedavisi daha zahmetli, bir çok uzmanlık alanındaki doktorların beraber çalışarak tedavi edebileceği bir durumdur. Ani başlayan boyun bel ağrısında dahi altta acil ameliyat gerektirecek bir hastalığın çıkabileceğini de söylemek isterim.

NE ZAMAN BOYUN BEL AĞRISI ŞİKAYETİ İLE DOKTORA BAŞVURULMALIDIR ?

 Şiddetli olmayan ani başlayan boyun bel ağrıları doktora genellikle başvurmaz. Bu yanlış bir davranış değildir. Ağrılar şiddetli ise, birkaç gün içinde ağrınız geçmedi ise, ve ağrıdan dolayı yaşam kaliteniz çok bozuldu ise doktora başvurabilirsiniz. Ancak bazı durumlar vardır ki acilen doktora başvurmak gerekir. Ağrı ile beraber kaka veya çiş kaçırma var ise, kasıkta ve makat bölgesinde uyuşukluk karıncalaşma hissediyorsanız, kollarınızda ve bacağınızda ileri derecede kuvvet kaybı oldu ise acilen doktorunuza başvurmalısınız. Müzmin boyun bel ağrısı olanlarda da bu durum ani olarak ortaya çıkabileceğini de söylemek isterim.

DİĞER DOKTORA BAŞVURULMASI GEREKEN ÖNEMLİ DURUMLAR NELERDİR ?

 20 yaşının altında veya 55 yaşının üstünde ortaya çıkan boyun bel ağrıları, öncesinde yüksekten düşme gibi bir kaza olması, dirençli gittikçe artan dirençli bir ağrının varlığı, sırt ve göğüs kafesine vuran ağrı, sebepsiz kilo kaybı, daha önceden var olan kanser verem gibi hastalıkların varlığı, uzun dönem steroid (kortizol) kullanıyor olma, kollara bacağa veya topuğa yayılan ağrı uyuşukluk kuvvet kaybı, omirilikte yapısal bozukluklar olması durumunda doktora başvurulmalıdır.