• erkan@agritedaviunitesi.com
  • 0 534 859 51 73
  • Uz.Dr.Erkan TEYİN

Ozon Tedavisi

Ozon nedir ?

Ozon dünyamızı saran ve güneşin zararlı etkilerine karşı insanlığı ve dünyayı koruyan bir gazdır.

Nasıl doğal ürünü nasıl elde ediyoruz ?

Normalde oksijen O2 yapısında (iki atom beraber) iken bir yüksek voltaj jeneratörü sayesinde O3 yapısına (üç atomlu) hale dönüşmesi ile elde edilir.

Nerelerde kullanılır ?

Klimadan deniz ürünü gıdaların bozulmasını önlemede, yüzme havuz sularının temizlenmesinden, temiz içme suyu arıtma tesislerine kadar bir çok alanda da günlük olarak kullanılmaktadır.

Ne zamandır kullanılmaktadır ?

Ozonun keşfi 1840 dır. İlk tıbbi kullanımı 1915 yılına dayanır. Modern tıpta yaygın kullanımı ise 1960 lı yıllardır.

Hangi durumlarda tedavi amaçlı kullanılmaktadır ?

Bir çok hastalıkta ozon ana tedavi değil destek tedavi olarak kullanılır. Hastalar ozon tedavisi alırken ana tedavilerini bırakmazlar devam ederler. Bel fıtıklarında ise cerrahi gerektirmeyen durumlarda ana tedavi olarak uygulanabilir.

Hangi organlara nasıl etki yapar ?

Deri hastalıklarında

Ozon, virüs bakteri, egzama, sedef ve mantarları öldürdüğünden bunların sebep olduğu deri enfeksiyonlarını tedavi eder. Daha temiz, daha yumuşak yenilenmiş bir cilt sağlar. Bölgesel kan dolaşımını artırır. Kan, lenf ve deri hücrelerine nüfus eden ozon sayesinde dokuların iyileşmesi ve kendini yenilemesi hızlanır. Ayrıca çeşitli nedenlere bağlı cilt allerjileri, ekzamalar ozon tedavisine adaydırlar.

Selülit için ozon terapi

Ozon farklı mekanizmalarla selüloitte etkilidir. Ciltte biriken yağ aitleri ile etkileşerek yağ zincirlerinin kırılmasına ve vücuttan atılmasına neden olur. Ayrıca alyuvarların oksijen taşıma kapasitesini artırarak, kılcal damarlarda kan akımının düzelmesi ile yağ dokusu hücrelerinin metabolizmaları normal hale döner.

İyileşmeyen yaralarda

Diabet(şeker hastalığı) yaralarında, enfekte olmuş ve iyileşmeyen yaralarda, yatakta uzun süre yatmaya bağlı ortaya çıkan bazı yaraları(dekubitus ülserleri), dolaşım bozukluğuna bağlı bacaklarda ortaya çıkan ciddi yaraların tedavisi, ozon tedavisinin temel uygulama alanlarından biridir. Ayrıca ameliyat sonrası zor iyileşen yaralar ve yara izlerinde ozon önerilmektedir.

Boyun ve bel ağrısı

Özellikle bel ve boyun fıtıklarında fıtığa neden olan diskin içersine direk ozon gazı vererek diskte büzüşme iltihabi yapılarda iyileşme sağlar. Bu işlem ameliyathane ortamında ve görüntüleme cihazları eşliğinde yapılmaktadır. Ozonu diskin içersine verirsek bu tekniğe ozon nükleolizis denilmektedir.

Kas, Eklem ve Romatizmal Hastalıklarda

Artroz dediğimiz yaşlılığa bağlı eklemlerimizde yıpranma oluşması sonrası oluşan eklem sertliği, ağrılar, şişmeler, eklemlerden seslerin gelmesi ile belirti veren kireçlenme durumlarında da ozon tedavisi kullanılmaktadır. Bizim tercihimiz diz kalça omuz gibi büyük eklem kireçlenmelerinde ve romotizmal hastalıklarında (iltihaplı eklem ağrılarında) ekleminin içersine OZON gazı verilmesi şeklindeki tedavidir. Cerrahi protez uygulanması için erken olan hastalar ile protez takılamayacak kadar kötü ek hastalıkları olanlarda tercih edimektedir.

Fibromyalji

OZONU kullandığımız diğer bir ağrılı hastalık dir. Her tarafı ağrıyan, ağrıdan uyuyamayan, sabah yorgun kalkan ve muayenesinde halk tabiri ile yumuşak doku romatizması tesbit ettiğimiz hastalıklarda Kanın ozonlanması ağrıları giderici etkisi vardı. Ayrıca uzun sürmekle birlikte eklem romatizmasında ağrılı küçük eklemlere ve kan yolu ile uygulanan OZON tedavisi çok iyi sonuçlar vermektedir.

Kronik Yorgunluk Sendromunda

Ozon Tedavisi; Bu hastalıkla kişiler yorgunluk gerektirecek bir iş yapmadığı halde kendini yorgun hissetmektedir. Uzun süre uyusalar da sabah uyandıklarında yorgun hissetmektedirler. Kronik Yorgunluk Sendromunda ozon önemli düzenlemeler sağlayabilmekte ve hücre seviyesinden başlayarak vücutta hastalığın yol açtığı kötü etkileri anlamlı düzeyde düzeltmektedir.

Anti aging (yaşlanma engelleyici)

Ozon Tedavisi; Bu hastalıkla kişiler yorgunluk gerektirecek bir iş yapmadığı halde kendini yorgun hissetmektedir. Uzun süre uyusalar da sabah uyandıklarında yorgun hissetmektedirler. Kronik Yorgunluk Sendromunda ozon önemli düzenlemeler sağlayabilmekte ve hücre seviyesinden başlayarak vücutta hastalığın yol açtığı kötü etkileri anlamlı düzeyde düzeltmektedir.

Şeker hastaları

Gerek şeker hastalarında gerekse başka nedenler ile bir hastada sinir hasarı ve buna bağlı ağrı gelişmiş ise OZON tedavisi iyi sonuç vermekte hastalar yangısal ağrılarından büyük ölçüde kurtulmaktadırlar.

Kanserin tedavisinde

Asıl tedavi (radyoterapi ve kemoterapi) tamamlayıcı olarak “bağışıklık sistemini güçlendirici, kemoterapi-radyoterapinin tümör üzerindeki öldürücü etkilerini artırarak, yan etkileri azaltarak (yorgunluk bitkinlik enfeksiyon gibi) hastaların tedavisine yardımcı olmaktadır.

Virüslerden kaynaklanan hastalıklar

AIDS, zona,uçuk gibi viral hastalıklarda virüsün vücuttan atılmasında, ozon bağışıklık sistemini güçlendirir. Hepatit (sarılık) virüsü ve hastalığı içinde iyi bir destek tedavi aracıdır. Karaciğer enzimlerinde oldukça iyi düzelmeler sağlamaktadır.

Göz hastalıklarında ozon tedavisi

Yaşa bağlı dolaşım bozuklukları gözüde etkilemektedir. Gözde retina adı verilen görme merkezindeki ve optik sinirdeki harabiyetler çeşitli derecelerde görme bozukluğu oluşturmaktadır. Tedavi sonrası 6-8 ay içerisinde görmede iyileşmeler kaydedilmiştir. Tedavinin devam ettirilmesi halinde görme performansında artış gözlenmiş veya daha kötüye gidiş durdurulmakta olduğu saptanmıştır.

Nörolojik hastalıklarda

Multiple skleroz, alzheimer, parkinson gibi gibi nörolojik hastalıklar ile Myotoni, Muskuler Distrofi veya Spastik çocuklarda kas sinir hastalıklarında başarılı sonuçlar alınabilmektedir. Migren hastaları , Alzheimer ve Parkinson hastalarında, kemik erimesine bağlı ağrılar ve daha bir çok hastalıkta görülen Ağrıların tedavilerinde OZON tedavisi yan etkisi olmayan iyi sonuç veren destek tedavi seçeneklerimizden biridir.

Kadın hastalıklarında

Tedaviye dirençli alt genital enfeksiyonlarda bakteri, mantar, virüs öldürücü etkisi ve hormanal durumu düzenleyici rolüyle etkili olur.

Ozon tedavisi kimlere uygulanmaz ?

Ozonun uygulanmaması gereken hastalıklar çok nadirdir;

1) Alyuvarlarda bir enzim eksikliği ile birlikte seyreden Favizm (G6F Dehidrogenaz Enzim eksikliği)olarak adlandırılan hastalığa sahip olanlarda 2) Hipertiroidi (tiroid bezi fazla çalışanlarda) 3) İleri derecede kansızlık ve kanla ilgili bazı rahatsızlığı (Hemofili,kanama pıhtılaşma hastalıkları v.s.) olan hastalara. 4) Kronik ve tekrarlayıcı Pankreas bezi iltihaplarında 5) Yeni gelişmiş kalp krizi 6) Kanamanın aktif olarak devam ettiği beyin felci gibi bazı hastalıklar ozon tedavisinin yapılmasını engelleyen hastalıklardır